Rock Block - rockový hudební server

ČLÁNKY


PHIL ANSELMO - Rebel s příčinou


Původně zpěvák PANTERA, dnes jeden z nejosobitějších vokalistů na současné metalové scéně. Kdysi hubený spratek, kterého členství v PANTERA s největší pravděpodobností zachránilo před kriminálem, dnes skutečná osobnost, která se cítí stejně dobře před vyprodaným stadionem, jako v zakouřeném klubu. Dokázal přemoci svou závislost na heroinu (a do jisté míry i na chlastu) a  jeho dobrovolný návrat do metalového undergroundu osobně považuji téměř za „hrdinský čin“. Velmi činorodá osobnost i mimo hudební průmysl a v každém ohledu chlapík, kterého stojí zato poznat trochu blíže.

 

Dospívání
Philip Hansen Anselmo vyrůstal v centru New Orleans, kde jeho otec vlastnil a současně i pracoval v restauraci „Anselmo´s“, která však vzala za své během hurikánu Katrina. Anselmo měl mazlíčka rottwailera jménem Drákula a podle vlastních slov byl velmi tiché a uzavřené dítě. Přivydělával si drobným rybolovem a když mu bylo patnáct, chtěl postrašit svou sestru malým ohníčkem u nich doma, jenže se mu to trochu vymklo a barák lehnul popelem. První kapela k níž se připojil se jmenovala SAMHAIN (nemá nic společného se stejnojmennou formací Glenna Danziga) která se v polovině 80. let přejmenovala na RAZOR WHITE a hrála hlavně převzaté věci od JUDAS PRIEST apod.

 

PANTERA
O jeho působení v PANTERA byly popsány už celé stohy papíru, tak tedy jen stručně. Původně glam metalová PANTERA měla za sebou v roce 1986 sice už tři studiová alba, ale žádnou pořádnou smlouvu a mizerného zpěváka. O tom, jak zoufalí z něho museli v té době být svědčí fakt, že na jeho místo přijali tehdy zcela neznámého, 19 letého smrada, ve kterém  však už tehdy viděli něco, o čem nejspíš neměl páru ani on sám. „Byl jsem v té době pěkně holá prdel“, říká Anselmo. „Byl jsem postrach mladších děcek a častá oběť těch starších“. Okamžitě s ním přetočili některé starší skladby a nové album „Power Metal“ (88) už bylo celé v Anselmově vokální režii. Byla to současně i labutí píseň jejich glam metalových počátků, protože přicházel čas „Pekelných kovbojů“. Následující album „Cowboys from Hell“ (90) totiž jak známo způsobilo větší než malou metalovou revoluci a vykopla PANTERA do první metalové ligy. Následovala divoká jízda na okovaném hřbetě metalové obludy, která když v roce 2003 oficiálně skončila, zanechala po sobě prázdné místo, pět skvělých alb (myšleno od „Cowboys…“) a naději, že se třeba jednou v budoucnu zase probudí k životu. Ta naděje však definitivně zhasla 8. prosince 2004.

 

Projekty a život po PANTERA
PANTERA se v podstatě rozpadla na dvě části. Tu první tvořil Anselmo s basákem Rexem Brownem, tu druhou pak bratři Abottové. Ti spolu s bývalým kytaristou HALFORD Pat Lachmanem za mikrofonem a Bobem Zillou na postu baskytaristy založili DAMAGEPLAN, vydali průměrnou desku „New Found Power“ a jak to nakonec skončilo všichni dobře víte. Anselmo měl díky rozpadu PANTERY konečně volné ruce a mohl se naplno začít věnovat svým vlastním projektům…a že jich bylo! Můžete toho chlápka nařknout z různých věcí (a většinou budete mít i pravdu), ale rozhodně ho nemůžete obvinit z lenosti. Už během svého působení v PANTERA Anselmo rozjížděl různé vlastní projekty, ale jen některé se ukázaly být dlouhodobě životaschopné.

 

DOWN
Nejznámějšími jsou určitě DOWN, které Anselmo založil už v roce 1991 společně s kytaristou a zpěvákem CORROSION OF CONFORMITY Pepperem Keenanem. Ke spolupráci přizvali ještě dalšího kytaristu Kirka Windsteina (CROWBAR), baskytaristu Todda Strangea a bubeníka Jimmy Bowera (CROWBAR), který se ale uměl poprat i s kytarou, což prokazoval ve formacích EYEHATEGOD a později i v SUPERJOINT RITUAL. V hudbě DOWN se střetává jižanský rock, blues a metal s psychedelickým hard rockem 70. let a první album nazvané „Nola“ (což je akronym pro New Orleans, Louisiana) vyšlo až v roce 1995. Obsahovalo materiál, který Anselmo  společně s Keenanem napsali v průběhu let 1991-1995 a jen v Americe se ho prodalo více než 500,000 kopií, za což DOWN obdrželi zlatou desku. Neméně úspěšnými byly i obě následující alba „DOWN II A Bustle in Your Hedgerow“ (02) a „DOWN III Over The Under“ (07) stejně jako zatím poslední živé 2CD/DVD „Diary of a Mad Band: Europe in the Year of IV“ z loňského roku.

 

SUPERJOINT RITUAL
O co jsou DOWN zemitější a mohutnější, o to jsou SUPERJOINT RITUAL agresivnější a frustrovanější. Šlachovitý hardcore metal, plný temné zloby a neurotické zuřivosti. Útočný, nenávistný a smrtelně nebezpečný. Vůbec první kontury SUPERJOINT se začaly rýsovat už někdy v roce 1991, ale pevnější podobu dostal ale až v roce 1993, kdy se k původnímu duu Anselmo/Bower připojil rytmický tandem Hank Williams III. a Joe Fazzio. Po 2 demo nahrávkách a téměř 10 letech existence se jej podařilo přivést k životu až v roce 2002 albem "Use Once and Destroy" a druhé album "A Lethal Dose of American Hatred" (03) dokázalo, že se nikdy nejednalo o nějaký krátkodobý projekt, ale o plnoprávnou kapelu s vlastními démony. Kromě Anselma ji tvoří bubeník Jimmy Bower (CORROSION OF CONFORMITY, DOWN, EYE HATE GOD) který se zde ale chopil kytary, druhý kytarista Kevin Bond (CROWBAR, CRAWLSPACE), baskytarista Hank Williams III. a bubeník Joe Fazzio (CRAWLSPACE). Další psychoterapie prostřednictvím SUPERJOINT RITUAL se zatím nechystá, ale to neznamená, že to tak i zůstane.

ARSON ANTHEM

Když se v roce 2005 přehnal přes Louisianu hurikán Katrina, jistě si vzpomenete, že způsobil nemalé škody, které se nevyhnuly ani rockerům. Jedním z postižených byl i zpěvák EYEHATEGOD Mike Williams, kterému ta „povětrná ženština“ odnesla střechu nad hlavou a tak s povděkem přijal Anselmovu nabídku, aby se na nějaký čas nastěhoval k němu. Je celkem přirozené, že se mu hned začal hrabat v jeho rozsáhlé hudební sbírce (kdo z nás by to neudělal) a velké zalíbení našel v old school hard core kapel, jako NEGATIVE APPROACH, POISON IDEA, DISCHARGE apod. Odtud byl už jen krůček k založení další bláznivé kapely, kde si navíc trochu zpřeházely své zavedené role. Mike protože nic jiného než řvát neumí zůstal u mikrofonu, kytary se ujal Anselmo, kytarista Hank III (ASSJACK, SUPERJOINT RITUAL, BEDWETTER apod.) usedl za bicí a baskytaru si vzal na starost mě neznámý Collin Yeo. Výsledkem je hrubozorný a super rychlý hard core punk crust, který se v roce 2008 zhmotnil na stejnojmenném EP a loňském debutu „Insecurity Notoriety“.

 

Zatím u ledu
Existuje ještě celá řada projektů, ve kterých měl Anselmo své pazoury, ale které z nějakého důvodu zrovna nefungují a nebo nikdy ani pořádně nezačaly.

CHRIST INVERSION
Založeni v roce 1994 jako temný death metal s texty inspirovány hrorovými filmy a satanismem. Natočeny dvě dema, pak rozpad. V roce 2008 vydal Anselmo v reedici první demo pod jiným názvem na svém labelu HOUSECORE RECORDS

SOUTHER ISOLATION
Takřka rodinný podnik, jehož součástí byla kromě Anselma (zpěv, kytara) i jeho žena Stephanie Opal Weinstein (zpěv, kytara). Toto duo doplňuje "Big" Ross Karpelman (CLEARLIGHT) na klávesy a Sid Montz (CROWBAR) na bicí. Mají za sebou jedno stejnojmenné EP, které obsahuje čtyři písně, pozdější redice nabídla o jednu skladbu více. Tato raritní skladba se jmenuje „Faded“ a objevila se na soundtracku k filmu „Manson Family“. 

VIKING CROWN
Tento projekt odstartoval Anselmo někdy v polovině 90. let a poprvé zde použil pseudonym Anton Crowley, což je složenina dvou jmen, anglického okultisty Aleistera Crowleye a Antona LaVreye, zakladatele a velekněze Satanistické církve. Na svá bedra si vzal nejenom kytarové party, ale i basu a bicí, dalším spolupachatelem byl zpěvák Killjoy (NECROPHAGIA) a nám již známá Opal Enthroned (Stephanie Opal Weinstein) na klávesy. V této první fázi za sebou nechali jedinou desku „Unorthodox Steps of Ritual“ (94) a říká se, že prý nikdy nehráli na živo. V roce 2000 se nicméně bestie opět probudila k životu a ze svých smrdutých útrob vyplivla další album „Innocence from Hell“, za nímž v dalším roce následovalo „Banished Rhythmic Hate“. Pak opět zavřela svůj black metalový chřtán a zdá se, že v tomto složení (vzhledem k rozvodu Anselmo-Opal) už na dobro.

EIBON
Další formace, která si svým složením zaslouží označení „superskupina“. Killjoy-e jsme už vzpomínali výše, dalším do party byl Fenriz (DARKTHRONE), Satyr (SATYRICON) a Maniac (MAYHEM). Její jepičí život začal v roce 1998 a skončil o dva roky později a jediné co po ní zbylo je skladba „Mirror Soul Jesus“, která se objevila na kompilaci „Moonfog 2000: A Different Perspective“ z roku 2000.
Anselmo kromě toho hostoval i na celé řadě alb spřízněných kapel, jako např. CROWBAR, SOILENT GREEN, ANAL CUNT, ANTHRAX, Tony Iommi, BIOHAZARD, JARBOE atd…jako kytarista hrál i na třech albech NECROPHAGIA „Holocausto de la Morte“ (98) „Black Blood Vomitorium“ EP (99) a „Cannibal Holocaust“ (01)

Násilí, drogy a jiné kratochvíle

Anselmo si o sobě vždycky myslel, že je ten největší tvrďák na dvorku. Stačí se podívat na nějaká starší koncertní videa, kde řádí jak černá ruka a tak jako většina dospívajících mladíků byl přesvědčený o tom, že je ze železa a že vydrží všechno. A co nevydrží tělo, zvládne hlava. No tak jo. V létě roku 1994 byl zatčen a obviněn z útoku na ochranku, která bránila přístupu fanoušků na pódium během jejich koncertu. Vůbec se s ním nemazali, ten večer skončil v cele a ven se dostal až druhý den na kauci 5000 dolarů. Soud pak byl třikrát odročen, aby byl nakonec v květnu 1995 odsouzen ke 100 hodinám veřejně prospěšných prací. Kde a jak moc se potom musel někde na chodníku ohánět pometlem, se mi už bohužel zjistit nepodařilo. Nejvíc ho ale ta jeho nevymáchaná držka zradila v prosinci 2004, když po delší mediální přestřelce s Dimebagem na téma: „kdo má větší vinu na rozpadu PANTERA“, v rozhovoru pro Metal Hamer řekl: „Dimebag by si zasloužil pořádně seřezat!“ Toto prohlášení vyvolalo značný rozruch a Anselmo se z něj snažil později vykroutit tvrzením, že to byla jen poznámka mimo zápis, ale audio nahrávka ho usvědčila ze lži. Jenže krátce na to Darrella odprásknul jeden zmrd přímo na pódiu a Anselmovi zhořkla jeho slova v té jeho velké hubě. Dimebagova rodina mu dokonce vzkázala, že si nepřeje, aby se zúčastnil jeho pohřbu, což pro něj muselo být jistě hodně těžké. Jak moc jsme si pak mohli poslechnout z dlouhého a hodně emocionálního videa, které Anselmo pověsil na You Tube a o pár let později pak také na albu DOWN III „Over The Under“. Anselmo mu také věnoval skladbu „Lifer“, která se ale nakonec na desce neobjevila, ale DOWN ji běžně hrají na koncertech a můžete ji slyšet třeba na aktuálním „živáku“ „Diary Of A Mad Band“. O upřímnosti jeho slov absolutně nepochybuji, ale některé věci už prostě nejdou vzít zpátky. Co se alkoholu a drog týká, tak pokud se to omezilo jen na tu první neřest, zdálo se, že dokáže držet své démony na uzdě. „Neexistuje kapela, která by nás přechlastala!“ znělo sice nekompromisně a „hrdě“, jenže všechny hříšky se pomalu a nenápadně sčítají, aby se pak v nejméně vhodný okamžik připomněly a to všechny pěkně najednou. To, že si Anselmo začal tykat s heroinem bylo veřejným tajemstvím, ale dokud to zvládal, nikdo mu do toho nekecal. Jako většina feťáků byl i on přesvědčen, že to má pod kontrolou a že to jeho tělo a hlavně mysl zvládne. Jenže spirála absťáků a dalších dávek se roztáčela čím dál rychleji a spěla k neodvratnému konci. 13. července 1996 po koncertu v Coca -Cola Starplex v Dallasu se Anselmo předávkoval heroinem a na pět minut se mu zastavilo to jeho velké srdce. „Svým způsobem mě to probudilo. Jakmile jsem si uvědomil, co se vlastně stalo, přísahal jsem, že se už drog v životě nedotknu. Heroin má některé velmi přitažlivé vlastnosti, ale ve skutečnosti je to monstrum, které vám vyžere mozek a zničí život. Každému, kdo má zájem mě vyslechnout, řeknu: Vyserte se na heroin, je to ztráta času!" Anselma dnes jen těžko můžete označit za abstinenta, každopádně ale nebere tvrdé drogy, ani tvrdý alkohol. Pokrok je relativní věc, nemyslíte?

 

Vedlejší aktivity
V roce 2006 založil vlastní label HOUSECORE RECORDS, na kterém si ty svoje kraviny vydává podle libosti jako na běžícím pásu, nemusí se o tom s nikým dohadovat a současně může podporovat kapely, které podle jeho názoru stojí za to. První rok fungoval ještě společně s BAPHOMET RECORDS, za kterým stojí Anselmův přítel a kumpán v jedné osobě Killjoy, ale časem se ukázalo, že jdou každý přece jenom trochu jinou cestou a tak se HOUSECORE v roce 2007 osamostatnilo. Anselmo je nadšeným fanouškem hororů a vlastní rozsáhlou sbírku filmů na toto téma. Jeho znalosti týkajíc se tohoto žánru, potažmo celé subkultury, jsou údajně encyklopedické a tak vás jistě nepřekvapí, že společně se svými přáteli Steve Josephem, Rossem Karpelmanem a Jayem Gracianettem před časem otevřeli „House of Shock“, což je jakási hororová multimediální atrakce. Původně se to celé odehrávalo na Gracianettovém dvorku (což si nějak nedokážu představit), aby to nakonec všechno skončilo ve velkém skladišti na okraji New Orleansu. Na provozu interaktivního „domu hrůzy“ se podílí 300 dobrovolníků a i sám velký Anselmo si tu a tam střihne nějakou tu „roličku“. Podrobnosti hledejte na http://www.houseofshock.com/ . Anselmo je také velkým fanouškem boxu a u něj doma by jste našli stovky DVD s boxerskými zápasy. Sám se tomuto sportu také věnuje a dokonce si na turné brával svého trenéra. Je obrovským fanouškem amerického fotbalu a je schopen vést na toto téma podrobné analýzy a komentáře. Na zápasy ale z pověrčivosti nechodí, protože si myslí, že by přinesl domácímu týmu smůlu, takže raději vše sleduje formou rituálu doma v televizi. Pokud vás zajímá něco z jeho osobního života, tak se 31. října 2001 oženil se svou dlouhodobou přítelkyní Stephanie Opal Weinstein a stejný rok spolu založili kapelu SOUTHER ISOLATION (viz výše). Rozvedli se o tři roky později a Opal pak za nějaký čas prodávala některé věci z jejich společné domácnosti na e-Bayi. Fakt divná doba, co? V současnosti žije s přítelkyní Kate Richardson, početnou smečkou psů a další zvěře. Zhruba od poloviny 90. let musel tu a tam vyvracet nařčení z rasismu, ale myslím že každému kdo ho trochu sleduje je jasné, že to má asi jako většina z nás. Pokud nedělá někdo bordel přímo na vašem dvorečku, je vám celkem u prdele, jestli je bílý, černý a nebo zelený s blikajícíma tykadlama.

Phil Anselmo je stále velkou postavou současné metalové scény, které tato hudba ve všech svých rozmanitých podobách prostě koluje v žilách. Stál vždycky nohama pevně na zemi a nikdy neztratil kontakt s realitou, potažmo se svými fanoušky. Nemusí se vám líbit všechno co dělá, ale ať už se pustí do čehokoliv, můžete si být naprosto jisti, že to bude opravdové a na stopadesát procent. O kolika lidech tohle můžete říct? 

Mytí Oken Brno   |   Lukáš Berta   |   Linky