Rock Block - rockový hudební server

ČLÁNKY


CYPRESS HILL „Marihuanoví mesiáši“


Kvartet CYPRESS HIL má za 15 let své existence na kontě 7 studiových alb a více jak 15 milionů prodaných desek, z nichž mnohé se staly zlatými, platinovými, či dokonce multi-platinovými. Jako hlavní hvězdy vystupovali např. na Woodstocku, Lollapalooze, ale co je důležitější, od samého počátku byli hybným a stylotvorným elementem ve daném žánru a svým významem jej daleko přesáhli. V jejich hudbě jako by se smysluplně střetávala celá historie rock and rollu.

Sen Dog (vl. jm. Senen Reyes) se narodil v kubánské Havaně do hudební rodiny. Jeho otec vyučoval na universitě, ale byl to také talentovaný hudebník, multiinstrumentalista, ovládající hru na saxofon, flétnu, trumpetu, basovou kytaru a piáno. Jeho matka byla španělská zpěvačka gospelu a často s sebou brávala svého syna do kostela. V roce 1971 emigrovala rodina Reyesových z Kuby do USA a to bylo Senovi 14 let. Usadili se v Los Angeles a mladý Sen vplul plnou parou do života na ulici. Ovlivňovala jej v té době různá hudba, od disca, přes salsu, soul a funk až po hard rock, ale když slyšel skladbu „It´s Like That“ od RUN DMC, věděl že našel co hledal. Založil v roce 1985 rapovou skupinu DVX (Devastating Vocal Excellence), v níž kromě něj byl ještě jeho bratr Ulpiano Sergio (aka Mellow Man Ace), T-Funk a B-Real (vl. jm. Lois Freese). Mellow Man Ace je v roce 1988 opustil, aby se mohl naplno věnovat své sólové kariéře a zbývající duo B Real a Sen Dog se přejmenovali na CYPRESS HILL (podle ulice Cypress Avenue, v jejímž okolí bydleli). V roce 1989 zahlédli DJ Muggse (vl.jm. Lawrence Muggerud) na večeru talentů v Three Palms a hned bylo jasné, že toho chlapíka musí získat. To se nakonec povedlo a DJ Muggs se stal jejich trumfem. Produkuje a aranžuje všechny skladby a je bez debaty v současnosti jedním z nejdůležitějších producentů v rámci žánru. Narodil se v Queens v New Yorku, má italské předky a jako DJ pracuje od roku 1983. B Real byl klukem z ulice a před založením CYPRESS HILL byl členem gangu - „Někdy je tvůj gang víc, než tvoje skutečná rodina“. Všechno ale bylo najednou jinak, když dostal kulku ráže 22mm do plic. „Byl jsem úplně na dně a myslel jsem, že už nikdy nenapíšu žádnou rapovou píseň. Sen a Muggs mě ale neúnavně povzbuzovali a nakonec mě z toho dostali. Dlužím jim svůj život“. Tuto špatnou životní zkušenost pak vložil do písně „Lick A Shot“ na albu „Black Sunday“.

 

Z ulice do světa

V roce 1990 nahrávají první demo, obsahující skladby jako např. „Real Estate“, Light Another“, The Phuncky Fell One“ a samozřejmě i pozdější velký hit „How Could I Just Kill A Man“. O rok později vydávají první studiové album „Cypress Hill“, obsahující jak přepracované nahrávky z prvního dema, tak-i nové písně, jako např. klasiku „Stoned Is The Way Of The Walk“ a nebo „Hand On The Pump“. Album se stalo postupem let dvojnásobně platinovým a odstartovalo všeobecnou vlnu marihuanových textů. Skutečný průlom ale nastal až v roce 1992, kdy začali píseň „How Could I Just Kill A Man“ hrát college radia a díky čemuž získali CYPRESS HILL především v New Yorku značnou popularitu. DJ Muggs začal svůj všestranný talent uplatňovat i jako producent a jeho prvním počinem bylo debutové album HOUSE OF PAIN, které se krátce po vydání vyhouplo do Top 20. Poprvé se setkávají s BEASTIE BOYS na turné Lollapalooza 92 a v roce 1993 realizují druhé album „Black Sunday“, na kterém naplno rozvinuli své temně hororové image. Zachmuřený, syrový hip-hop, se suše znějícími bubny, dunící basou, překvapivými samply a charakteristickým nasálním rapováním přitáhnul pozornost fanoušků i jiných žánrů. Velký podíl na tom měla i skladba „I Ain´t Goin´Out Like That“ , v níž použili sampl ze skladby „The Wizard“ od BLACK SABBATH (vzpomínáte na tu démonickou foukací harmoniku?). Vyrážejí na turné s HOUSE OF PAIN a FUNKDOOBIEST a pár koncertů si zahráli i s punkovými 7 YEAR BITCH a právě nastupujícími RAGE AGAINST THE MACHINE, čímž potvrdili pověst kapely, která je schopna zaujmout i jiné publikum, než výhradně hip-hopové. Vzájemné propojování a prolínání žánrů vyvrcholilo na kultovním soundtracku k filmu „Judgment Night“, kde se na jednom dvorku setkali tvrdí rockeři s neméně oraženými rapery, díky čemuž vzniklo několik unikátních fúzí, které do budoucna položily základy novému hudebnímu stylu, který dnes nazýváme rap metalem. V případě CYPRESS HILL to bylo spojení s alternativní ikonou první velikosti SONIC YOUTH a s neméně uctívanou grungeovou modlou PEARL JAM. V roce 1994 jedou CYPRESS HILL zimní turné po Velké Británii a opět se objevují na putovním festivalu Lollapalooza. Jako hlavní hvězdy vystupují na Woodstocku, kde představili svého nového člena, perkusionistu BOBO (vl.jm.Eric Correa). Kapela byla toho roku vyhlášena rapovou kapelou roku a jejich nové album „Temples Of Boom“ pokračuje v trendu nastoleném už na předcházející desce. Aniž by kapela jakkoli slevila ze svého uměleckého směřování, bylo komerčně ještě úspěšnější než ta předchozí, vyšplhalo se až na 3 příčku U.S. Charts a jeho prodej překročil hranici 1,5 milionu prodaných kopií.

 

Na plný plyn

Sen Dog realizuje v té době své další hudební představy založením punk metalové kapely SX-10 a i ostatní členové uskutečňují vedlejší projekty. DJ Muggs nahrává v roce 1997 sólové album „Muggs Present...The Soul Assassins“, ne němž se podílely špičky hip-hopového nebe, jako např. WU TANG CLAN, Dr. DRE, KRS-One, WYCLEF JEAN a nebo MOBB DEEP. B Real se společně s Busta Rhymes, Coolio, LL Cool a Method Manem podílel na skladbě „Hit´Em High“ k soundtracku k filmu „Space Jam“, spolupracoval s Dr. Dre na jeho sólo desce „Aftermath“. Po vydání alba „Get Wood Sampler“ s punk metalovými SX-10 se Sen Dog vrací zpět k CYPRESS HILL, aby společně s nimi nahrál nové album „IV“ , na němž se poprvé ve větší míře prosazují jejich latinsko-americké kořeny. Vyrážejí na turné společně s Wyclef Jean, Busta Rhymes a Gang Starr a v roce 1999 vydávají zajímavé album „Los Grandes Exitos En Espanol“, na němž jsou španělsky zpívané a mírně přepracované verze již dříve vydaných skladeb. CYPRESS HILL se v tom roce také konečně prosazují i v Evropě, konkrétně v Německu. Jedou tam úspěšné turné a klipy ke skladbám „Dr. Greenthumb“ a „ Der Rummel“ jim otevřely dveře do vysílají na evropské MTV a VIVA. Vrcholem pak bylo jejich vystoupení na festivalu Rock am Ring v Nürnbergu, kde předskakovali METALLICA. V dubnu 2000 vychází nové dvojalbum „Skull and Bones“, na němž smysluplně skloubili svou lásku k hip-hopu s vášní k hard rocku a vyrazili na turné s LIMP BIZKIT. V podobném duchu pak pokračovala i následující výborná deska „Stoned Raiders“, částečně ovlivněná hardcorem. V roce 2000 nahrává Sen Dog další album s SX-10, nazvané „Mad Dog American“.

 

Rekapitulace

Po 3 letech čekání a hard rockem a heavy metalem ovlivněných albech „Skull and Bones“ a „Stoned Raiders“, se CYPRESS HILL tentokrát obrací zpět ke svým hip-hopovým kořenům, kombinovaným s temným gangsta rapem. Jdou zpět ke svým etnickým kořenům s latinsko-americkými vlivy, aniž by se přitom vyhýbali i ostatním hudebním žánrům. „Chtěli jsme to dostat tam, kde to bylo na začátku“, říká B-Real. „Je to syrový hip-hop s různými žánrovými odbočkami. Rock, reggae, latinsko-americká hudba, zkrátka všechno to, co jsme dělali už v minulosti, jenom jsme to tentokrát trochu zrestaurovali“, dodává Muggs. „Snažili jsme se vytvořit svůj vlastní svět uprostřed toho, který nás obklopuje. Nikdy nás nezajímaly módní hudební trendy, neděláme hitové desky. Nové album není jen souborem písniček, ale celé je to myšleno spíše jako film. Měla by to být taková celosmyslová, sensorická zkušenost, která vás vezme na výlet z ulice kde jste se narodili a pak vás tam zase vrátí zpátky“. Ten výlet začíná už obalem, který je ovlivněn Muggsovou návštěvou Prahy. „Mají tam takový most na kterém jsem tu sochu uviděl (pietu z Karlova mostu). Ta socha a nálada toho místa přesně odpovídala tomu albu. Temná, zachmuřená, zamračená“. Na albu je pestrá směsice hostů, takže např. ve skladbě „Ganja Bus“ uslyšíte hostujícího Damiana Marleye (jednoho ze synů Boba Marleye), v písni „What´s Your Number?“ v níž jsou použity samply ze skladby „Guns Of Broxton“ od THE CLASH, se zase pro změnu blýskne hostující kytarista Tim Armstrong (RANCID) a na „Last Laugh“ se podílel MOBB DEEP a raper TWIN. Kompozice „Busted In The Hood“ zase obsahuje fragmenty z písně „Paul Revere“ od BEASTIE BOYS. „Pořád poslouchám různé hudební styly“, říká Muggs. Jsem takový věčný student této hry. Čtu knížky, sleduju filmy, studuju život a potom se to celé snažím interpretovat a vložit do naší hudby“.

 

Nové album nabízí jakýsi ucelený a komplexní pohled na uměleckou pouť CYPRESS HILL, kteří i po 15 letech existence jsou stále tou fungující „rodinou“ jako na počátku a s úspěchem přestáli jednu z nejtvrdších zkoušek. Zkoušku času.

 

Diskografie:

“Cypress Hill“ Ruffhouse/Columbia 1991
„Black Sunday“ Ruffhouse/Columbia 1993
„III Temples Of Boom“ Ruffhouse/Columbia 1995
„Unreleased and Revamped“ EP Ruffhouse/Columbia 1996
„IV“ Ruffhouse/Columbia 1998
„Los Grandes Exitos en Espanol“ Ruffhouse/Columbia 1999
„Skull and Bones“ Columbia 2000
„Live At The Fillmore“ Columbia 2000
„Stoned Raiders“ Columbia 2001
„Stash“ EP Columbia 2002
„Till Death Do Us Part“ Columbia 2004

Mytí Oken Brno   |   Lukáš Berta   |   Linky