Rock Block - rockový hudební server

ČLÁNKY


PENTAGRAM „Hard rockový mikrokosmos“


V rockové historii by jste asi těžko hledali kultovnější formaci, než washingtonské PENTAGRAM. Jedním dechem je ale nutno dodat, že by současně vyhráli i soutěž o nejzmatenější kapelu všech dob a jsou téměř učebnicovým příkladem toho, jak by se kapela usilující o úspěch chovat neměla. V průběhu své existence totiž několikrát změnili svůj název, což samo o sobě znamená v hudebním průmyslu téměř jistou sebevraždu, o takřka permanentních změnách v sestavě ani nemluvě. Ti z vás, kterým název této formace nic neříká, možná čekají nějakou temnou, death metalovou partu, ale skutečnost je taková, že PENTAGRAM můžeme směle považovat za americký ekvivalent BLACK SABBATH, pouze s tím rozdílem, že se jim nikdy nepodařilo vyhrabat se z undergroundu. Díky vlastní haštěřivosti, neschopnosti vydržet aspoň chvíli pohromadě a neustálým chaotickými změnami názvu kapely prostě nedovolili svým fanouškům, ani hudebním médiím sledovat jejich kroky (lépe řečeno spíš krkolomná salta) a tak se až s odstupem více jak 30 let začíná jejich kariéra jevit v poněkud jasnějším světle. PENTAGRAM se v průběhu těch let stali synonymem pro psychedelický hard rock s dominantními kytarovými riffy, ocelovým vokálem a hlučnou rytmikou, který pořád přitahuje rockové fanoušky stejně neodolatelně, jako plamen svíčky noční můru. Přes všechna protivenství legenda stále žije, o čemž svědčí i aktuální 2 cd „First Daze Here Too“, na kterém si fanoušci této obskurní party přijdou opravdu na své.

„Martýrium začíná“

Počátky této kultovní americké formace sahají až do roku 1970, kdy se zpěvák Bobby Liebling stal členem washingtonské kapely SPACE MEAT. V rekordně krátkém čase v ní získal hlavní slovo a záhy ji přejmenoval na STONE BUNNY. Kromě Lieblinga kapelu tehdy tvořil kytarista John Jennings, baskytarista Greg Mayne a bubeník Geof O'Keefe, což bylo v podstatě kompletní složení pozdějších PENTAGRAM. Liebling však ve STONE BUNNY vydržel jen několik měsíců, protože jeho expresivnímu hlasovému projevu moc nevyhovoval Jenningsova příliš uhlazená a melodická kytara. Po jeho odchodu se trio Jennings/Mayne/O'Keefe vrátilo zpět k názvu SPACE MEAT, ale nadšení jim vydrželo pouhé 3 měsíce a kapela se definitivně rozpadla. Na sklonku roku 1971 se ale sešel Liebling s O'Keefem, aby opět spojili své síly a založili novou skupinu, která by hrála originální heavy rock, který oba tak milovali. Bobby Liebling si vzal na starost vokální stránku, O'Keefe přešel od bicích ke kytaře a novými přírůstky se stali baskytarista Vincent McAllister a bubeník Steve Martin. Okamžitě začali společně pracovat na novém materiálu, který ač ovlivněn jejich favoritními kapelami té doby (FROST, BLUE CHEER, THE GROUNDHOGS, STRAY a nebo SIR LORD BALTIMORE), nepostrádal jistou dávku originality a již v této embryonální fázi měl jedinečný zvuk made in PENTAGRAM. Asi po měsíci zkoušení se přišoural i Jennings, ale jak se záhy ukázalo, nebyl to moc dobrý nápad. Jennings byl stylově opravdu jinde, jeho pojetí hard rocku se blížilo spíše k takovým WISHBONE ASH a nebo THIN LIZZY, což se k tomu, co chtěli dělat všichni ostatní vůbec nehodilo. Podobně na tom byl i Steve Martin, jehož jazzové bicí byly sice skvělé, ale postrádaly potřebnou razanci a „zvířecí“ zarputilost. Situace vyvrcholila jejich odchodem a trio Liebling/McAllister/O'Keefe zůstalo opět osamoceno.

 

„Totální chaos nástrojem zrození kultu“

Vnitřní motor kapely byl ale už nastartován a aby neběžel jen tak naprázdno, kytaru převzal prozatímně Liebling. V této podobě mohli alespoň nouzově zkoušet, ale byla to asi dost hrůza, protože to nakonec basák McAllister nevydržel a navrhnul, že by to „na tu prokletou kytaru teda jako že zkusil“. Liebling s O'Keefem neměli co ztratit a tak neochotně souhlasili, aby po několika zkouškách s překvapením zjistili, že měli skvělého kytarového hrdinu přímo pod nosem! „Byli jsme okouzleni jeho stylem, který byl divoký a syrový, přesně takový jaký tak dlouho hledali“. O'Keefe okamžitě zatelefonoval bývalému spoluhráči ze SPACE MEAT baskytaristovi Gregu Mayneovi a na první svátek vánoční roku 1971 se zrodilo „klasické obsazení“ PENTAGRAM, ačkoli technicky vzato to byla již čtvrtá verze skupiny. Kapela začala zkoušet tak často jak jen to bylo možné. Za zkušebnu měli poštovní skladiště, kde pracoval O'Keefův otec a tam také vzniknul v létě 1972 jejich první singl se skladbami "Be Forewarned" a "Lazy Lady". Skupina se chtěla vyhnout potenciálnímu oštemplování jako „satanská“ a změnila svůj název na MACABRE. Jenže hodně lidí mělo problém tento nový název správně vyslovit a tak se přes kapelu přehnal uragán dalších názvů, jako VIRGIN DEATH a WICKED ANGEL, aby se nakonec stejně vrátili k tomu původnímu. První živé vystoupení PENTAGRAM se odehrálo 8. prosince 1973 v Montgomery Junior College v Marylandu a sestava Liebling/McAllister/Mayne/O'Keefe pak v podstatě vydržela až do konce roku 1976. V roce 1975 se PENTAGRAM ocitli v hledáčku firmy CBS/Columbia a byli pozváni do New Yorku natočit promo nahrávku pod dohledem producentů Murray Krugmana a Sandy Pearlmana, kteří si udělali jméno spoluprací s BLUE OYSTER CULT a THE DICTATORS. Bohužel to celé nedopadlo moc dobře a nahrávka nebyla nikdy dokončena. Přesto to ale nebyl úplně ztracený čas, jelikož si jich všimnul Gene Simmons a Paul Stanley (KISS), kteří jim nakonec zprostředkovali smlouvu s firmou Casablanca Records. Později se kolem spojení KISS a PENTAGRAM vyrojila spousta nepotvrzených pověstí a historek, podle nichž chtěli údajně KISS od PENTAGRAM koupit písně, "Starlady" a "Hurricane". Dnes už je to nejspíš každému úplně fuk, ale celá kauza se jeví jako velmi nepravděpodobná. KISS v tom čase zrovna vydali výborné živé album „Alive“ a prokazatelně měli dostatek vlastního nového a kvalitního materiálu, což potvrdil obrovský úspěch následujícího alba „Destroyer“. KISS stáli v té době na prahu svých grandiózních úspěchů a rozhodně nepotřebovali kupovat cizí skladby. Po krachu jednání s Columbii, incidentech s KISS a vnitřních konfliktech, se Vincent, Greg a Geof pokusili na začátku roku 1976 vykopnout Lieblinga. Problém byl ale v tom, že nositelem názvu PENTAGRAM byl právě on, takže nakonec to byl Liebling, kdo pokračoval dál pod vlajkou PENTAGRAM, naopak Vincent s Geofem se museli klidit.

 

„Debut po 15 letech“

V roce 1978 se potkal Bobby Liebling s bubeníkem Joe Hasselvanderem, který v tom čase působil v lokální washingtonské kapele THE BOYS, kteří PENTAGRAM občas předskakovali. Ukázalo se, že ti dva mají hudebně i lidsky mnoho společného a tak vzniklo přátelství, které přetrvalo mnoho let. Na Halloween roku 1978 se na troskách THE BOYS zrodili „noví“ PENTAGRAM. V roce 1979 natočili na lokální značce výborný singl "Livin´ In A Ram´s Head/When The Screams Come“, ale kvůli vnitřním neshodám se ZASE rozpadli. Cáry kapely v čele s Lieblingem působily až do roku 1984 v kapele DEATH ROW, aby se nakonec opět vrátili k původnímu názvu. Debutové album PENTAGRAM tak nakonec vyšlo až v červnu 1985, tedy po neskutečných 15 letech od jejich založení. Hasselvander odchází k anglické heavy metalové skupině RAVEN a nakrátko jej nahradil Stuart Rose, který s PENTAGRAM natočil druhé a podle mě nejlepší album "Day Of Reckoning". Ale jako obvykle měla i tato sestava jepičí život a údajně díky malé podpoře vydavatelské firmy a nedostatku peněz se v létě 1988 rozpadá. V roce 1990 projevil celkem nečekaně o kapelu zájem label Peaceville Records a znovu vydal v reedici první dvě alba. Celé to způsobilo obnovení zájmu o kapelu, což nakonec vedlo k jejímu znovuobnovení. V roce 1992 objevili znovuvzkříšení PENTAGRAM na Peaceville kompilaci "Volume 4" se zbrusu novou skladbou „Sign Of The Wolf“.

 

„Beznadějně staromódní“

Třetí album "Be Forwarned" vyšlo v lednu 1994, ale síly předchozí desky bohužel nedosáhlo. Také situace v kapele nebyla nijak zvlášť růžová a tak se v roce 1996 stal Hasselvander opět členem RAVEN a kromě toho si občas přivydělával coby koncertní bubeník CATHEDRAL. Do PENTAGRAM přišly nové tváře, v podobě Gary Isoma a Grega Turleye a skupina se pokoušela dál koncertovat, ale nakonec se ZASE rozpadla, tentokrát kvůli drogám, vnitřním neshodám a vůbec. V roce 1998 vyšlo v Kanadě v omezeném nákladu 1000 kopií živé album „Human Hurricane“, obohacené o raritní nahrávky ze 70. let. V roce 1999 se pokusil Liebling a Hasselvander kapelu opět zreformovat, podepsali smlouvu s Black Widow Records a rychle vydali (každému je jasné proč) průměrné album "Review Your Choices“, na kterém je Hasselvander podepsán pod každým nástrojem(!) a sám také většinu skladeb napsal. V prosinci 2001 vyšlo opět na Black Widow další album „Sub-Bassement“, na kterém se ještě jednou pokusil tandem Liebling/Hasselvander zopakovat model z předchozího alba a zkombinovat nový materiál se znovu natočenými „starými klasikami“, jako jsou např. „ Buzzsaw, Out of Luck a nebo Target“. Výsledek byl však mírně řečeno průměrný a nad PENTAGRAM se zavřely vody zapomnění. Od té doby se na nás hrne celá záplava různých výběrů a kompilací, z nichž nejpodařenější se mi zdá kompilace „Turn To Stone“ z roku 2002.

„Přes propast času…“

Kapelu (nebo spíš to co z ní zbylo) vzal pod svá ochranná křídla label RELAPSE RECORDS a po výběru „ First Daze Here (The Vintage Collection)“ z roku 2002 přišel v letošním roce s aktuálním 2cd „ First Daze Here Too (The Vintage Collection)“, které je celé složeno ze skutečných rarit a vybaveno vpravdě mohutným bookletem. Vzhledem k opravdu unikátním kouskům je potřeba se smířit s poněkud horší zvukovou kvalitou, ale to bude skalním fans PETAGRAM (pro něž je tato kolekce především určena) jistě vadit pramálo. Na prvním a docela krátkém cd (25:12) naleznete skladby pro PENTAGRAM skutečně netypické. „Wheel Of Fortune“ je např. spíše hlučný, garážový rock inspirovaný ranými STOOGES, dále je tu trošku zrychlená verze stoneovské klasiky „Under My Thumb“, DEEP PURPLE a hard rockem 70. let ovlivněná „Smoke Screen“, „Teaser“ zase nezapře glam rockovou inspiraci SWEET ovšem bez otravného bubblegumového pozlátka. Další cover „Little Games“ od legendárních YARDBIRDS je svižná a jadrná pocta této rhythm´n´bluesové legendě, „Much Too Young To Know“ je naproti tomu řinčivý rock inspirovaný TRAPEZE (kapela kde začínal Glenn Hughes). Na druhém cd (50:01) pak již naleznete „klasický“ repertoár PENTAGRAM, tzn. mocný, psychedelický hard rock v duchu ranných BLACK SABBATH a nebo SAINT VITUS, který v tomto případě tvoří spíše méně známé skladby, které jsou zde navíc buď v odlišném aranžmá, s pozměněným textem a nebo „live“ provedení. Tak např. je tu skladba „Ask No More“, což je podle vlastních slov kapely „nejblbější píseň co kdy napsali“, ale současně se stala jejich největším hitem (tak už to chodí). Výborný je i první singl „Be Forewarned“, natočený ještě pod názvem MACABRE, zde v poněkud netypickém psycho billy aranžmá, které píseň předurčuje k zařazení na soundtrack příštího filmu Davida Lynche. Vynikající je i „Target“, připomínající heavy metalové CREAM a nebo „Take Me Away“, kterou napsal Geof O´Keefe pro své sólové album „Looking Back“, které existuje pouze v jediné kopii. Podobně to dopadlo i s druhým Geofovým skladatelským pokusem „Cat and Mouse“, otevřeně inspirovaným kapelou SIR LORD BALTIMORE, což byla výtečná hard rocková formace s bluesovými kořeny, která v roce 1970 vydala své jediné album „Kingdom Come“.

 

PENTAGRAM jsou už nějaký čas historií (ale u této party člověk nikdy neví), jejich hudba je však kupodivu stále aktuální, přestože se od roku 1970 nijak zásadně nezměnila. PENTAGRAM jsou dokladem toho, že když máte co říct, je z dlouhodobého hlediska vlastně úplně jedno, jaký žánr hrajete a v jaké době svou hudbu tvoříte. Taková hudba si své fanoušky zkrátka vždycky najde, i když jste jinak úplně neschopní balíci, kteří se nesnesou ani s vlastním odrazem v zrcadle.

 

Diskografie:

Pentagram (Pentagram Records/Dutch East India Trading 1985)
Day Of Reckoning (Napalm Records/Dutch East India Trading 1987, reedice Peaceville Records 1993)
Relentless (Peaceville Records 1993)
Be Forewarned (Peaceville Records 1994)
Relentless/Day Of Reckoning (reedice Peaceville Records 1995)
Human Hurricane (live Downtime Records 1998)
Review Your Choices (Black Widow 1999)
Sub-Basement (Black Widow 2001)
Turn To Stone (kompilace Peaceville Records 2002)
First Daze Here - The Vintage Collection (kompilace RELAPSE 2002)
First Daze Here Too - The Vintage Collection (kompilace RELAPSE 2006)

Mytí Oken Brno   |   Lukáš Berta   |   Linky