Rock Block - rockový hudební server

ČLÁNKY


SYSTEM OF A DOWN "Arménským punkem za lepší zítřek"


SYSTEM OF A DOWN vás nakazí. Čtyři členové kapely, žijící v Los Angeles si vytvořili svůj vlastní hudební styl, který má mezinárodní kořeny a je ovlivněn mnoha styly. Arménským folklorem, kmenovými rytmy, hip hopem, ale také punkem, thrash metalem a nebo alternativním rockem. Neexistuje název hudebního stylu, který by je jednoznačně a bez výhrad definoval. Většinou jsou z nedostatku fantazie považováni za nu metal, ale to jen proto, že se jedná o služebně mladou kapelu, která se do popředí zájmu vyhoupla právě s nástupem tohoto stylu a také, že stejně jako většina nu metalových kapel ve své hudbě spojují několik hudebních stylů. Ještě tak nejvýstižnější označení jejich hudby je myslím crossover. Jejich nové studiové album bylo očekáváno s velkým napětím a je možné ho bez přehánění označit za rockovou událost roku.

 


Serj Tankian : zpěvák
Vyzařuje z něj brutální síla arménských předků, kterou vkládá do svého zpěvu, jež se zdá výsledkem velkého vnitřního boje. "Věnujeme tolik pozornosti naší mysli, že ztrácíme kontakt s našimi instinkty. Stali jsme se příliš jednostranně zaměřenými, příliš "logickými." Něco jsme ztratili."

Daron Malakian : kytara, vokály
Má v sobě neklid, intenzitu a posedlost mága. Nikdy se nezastaví - neustále kouzlí kytarové riffy a rytmy. Přiznává, že pokud jde o kritiku jeho práce, je "velice osobní." Mezi své kulturní ikony řadí Madonnu, Gandiho, Karem Abdul-Jabara a Charlese Mansona. "Když jsem byl teenager, usínal jsem při CANNIBAL CORPSE".

Shavo Odadjian : baskytarista
Narozen a vychován v Americe, identifikuje se s takovými osobnostmi, jako např. Elvis Presley, Magic Johnson, Picasso, Hugh Hefner a Mozart.

John Dolmayan : bicí, perkuse
"Ve hře na bicí musíš mít disciplínu. Přesný rytmus je důležitý, ale nechci, aby se ze mě stal robot. Proto musím být někdy trošku mimo rytmus…"

SOAD prý vznikli vlastně úplnou náhodou. V roce 1993 potkal zpěvák s arménskými předky Serj Tankian kytarového fanatika Darona Malakiana, když ve studiu natáčel se svou tehdejší kapelou. Ti dva velmi brzy zjišťují, že mají podobné hudební vize a že i lidsky spolu výborně vycházejí a tak netrvá dlouho a zakládají společně kapelu SOIL (neplést se stejnojmennou chicagskou kapelou). Tankian s Malakianem navštěvují v Hollywoodu arménskou soukromou školu, v níž se seznamují s amatérským DJ-em Shavo Odadjianem, se kterým tráví mnoho času pařbami a podobnými radovánkami. Časem se Shavo stává manažerem SOIL a od toho byl už jen malý krůček k jeho vlastní hudební kariéře. Jako poslední přišel do kapely bubeník John Dolmayan, který se narodil v Libanonu. Na jejich koncert ve Viper Room v Hollywoodu se přišel podívat producent Rick Rubin (SLAYER, RED HOT CHILI PEPPERS, DANZIG, BEASTIE BOYS) a byl jejich výkonem tak nadšen, že jim rovnou sehnal smlouvu u American Recordings a ujal se produkce prvního alba. Tento výborný stejnojmenný debut z roku 1998 už pod názvem SYSTEM OF A DOWN vyvolal na rockové (potažmo metalové scéně) značnou pozornost a kapele přinesl pozvání na turné se SLAYER. SOAD vystupují na Ozz Festu a v srpnu 2001 vydávají druhé album "Toxicity". Deska vzbudila mezi rockovými fanoušky obrovskou vlnu zájmu po celém světě napříč všemi hudebními žánry a celosvětově se ho prodalo přes 6 milionů kusů. Album povýšilo SOAD na jednu z nejoriginálnějších a nejprogresivnějších metalových kapel současnosti. V roce 2002 byl natočen dokument o kapele nazvaný "Psycho Messiahs" a SOAD jak už to tak bývá pilně koncertují, nejenom v USA, ale i v Evropě a zbytku světa.


"Time Out"
Počátkem roku 2003 rozjíždí Daron Malankian svůj vlastní label EatUr Music, na kterém vydali svou novou desku AMEN (což byl v té době vlastně jenom jejich frontman Casey Chaos) a také norští SATYRICON. Daron a Casey si tak padli do oka, že společně s bubeníkem Zach Hillem (TEAM SLEEP) vytvořili projekt SCARS ON BROADWAY. Serj Tankian se v té době aktivně podílel na projektu "Bird Up", což je album cover verzí jazzmana Charlie Parkera a sám natočil společně s folkovým zpěvákem a multiinstrumentalistou Arto Tunc Boyaciyanem pod hlavičkou projektu SERART multikulturní album stejnojmenného názvu. V tom samém roce se dostává k fanouškům další deska SOAD nazvaná "Steal This Album", které je složené z dosud nevydaných nahrávek, demo snímků a rarit. Přestože to tedy není "plnohodnotné" řadové album, získala kapela za jeho prodej zlatou desku a píseň "Boom" se objevila na soundtracku k filmu kontroverzního režiséra Michaela Moora "Fahrnheit 9/11". Společně s kytaristou Tomem Morellem (RAGE AGAINST THE MACHINE, AUDIOSLAVE) vytvořil Serj Tankian politicky orientovaný projekt AXIS OF JUSTICE, se kterým nedávno vystupoval v Los Angeles. Mezi hosty se objevil Flea (RHCHP), Wayne Kramer (MC 5), Boots Riley (THE COUP), Apex Theory a také SOAD. Hráli se nějaké cover verze od Boba Marleye a Woody Guthrieho a nakonec SOAD odehráli krátký set 6 písní.


"Muka obraznosti"
Na novou studiovou nahrávku si museli fanoušci SOAD počkat mučivé 4 roky a v květnu letošního roku se po mnoha odkladech konečně dočkali. Jak už většina z vás ví, celá nahrávka má formu dvojalba, přesněji dvou samostatných desek, které zcela nestandardně vyjdou s půlroční pauzou. První z nich nese název "Mezmerize" a tvoří podle basisty Shavo Odadjiana "mužskou" stranu, druhá se jmenuje "Hypnotize" a tvoří k té první (logicky) jakýsi "ženský" protějšek. "My jsme nad něčím takovým na začátku vůbec neuvažovali, říká Daron Malankian. Ta idea si nás našla sama. My jsme se jen soustředili na komponování nových písní a na konci tohoto procesu jsme zjistili, že vybrat z nich jen 14 nejlepších je vlastně nemožné a že budeme muset vydat desky dvě". Obrázek na obalu desky namaloval otec Darona Malakiana Vartan a celý obal je koncipován tak, aby si fanoušci mohli pomocí malého "kusu lepenky" obě desky spojit k sobě. Album se natáčelo ve studiu producenta Ricka Rubina v Laurel Canyon od června do listopadu 2004 a jeho závěrečný mix dostal jako vždy na starosti Andy Wallace. Prvním singlem z aktuální desky se stala píseň "B.Y.O.B.", jejíž text se zabývá nesmyslností a absurditou války. Jeho video se natáčelo v Los Angeles v hluboké noci v jednom starém klubu a také na mostě Fourth Street Bridge. Texty na "Mezmerize" se vůbec zabývají neveselými stránkami naší současné globální společnosti, jako je manipulace s veřejným míněním pomocí TV, sílícím vlivem nadnárodních korporací, zneužívání náboženství a nebo zahraniční politikou USA. "Víme, že nemůžeme očekávat, že budou všichni sdílet naše názory. Důležité ale je, aby si lidi udělali vždy své vlastní závěry. Tím, že máme neamerické předky, jsme všichni jaksi "na okraji." Outsideři, nezasvěcenci, kteří mohou ze své pozice vidět hodně věcí, které zůstávají ostatním skryty. Díváme se na věci z vnější perspektivy a ta je většinou daleko jasnější." Koncert který SOAD odehráli letos 24. dubna v Universal Amphitheatre blízko Los Angeles byl vyprodán za šokující 2 minuty.


Recenze:


System Of A Down


AMERICAN RECORDINGS/COLUMBIA 40:39
Produkce: Rick Rubin + SOAD
Seznam skladeb: Suite-Pee, Know, Sugar, Suggestions, Spiders, Ddevil, Soil, War?, Mind, Peephole, Cubert, Darts, P.L.U.C.K.
Rok vydání: 1998

Úžasný debut, na kterém se SOAD představili už jako hotová kapela s jasným názorem, osobitým zvukem, originálním skladatelským potenciálem, nadstandardními hráčskými schopnostmi a s fenomenálním zpěvákem. Punkové breaky, thrash metalové riffy, alternativní rockové postupy, arménská lidovka, hardcoreová intenzita, kabaretní teatrálnost, to vše ve zcela uvěřitelném a smysluplném tvaru, neustále bláznivě vířícím přímo před vašima očima. Serj Tankianův vokál má sílu vytrhnout vám srdce z těla a už jej nikdy nevrátit zpět. Tolik spalující vášně a rozbouřených emocí v jedné osobě jsem už hodně dlouho neviděl. SOAD zdobí až nelidsky dokonalá souhra, živočišná dravost a předimenzovaná výbušnost. Jsou vypjatí až na samou hranici zhroucení a mnohdy i za ni. Jsou vždy o krok před vámi a vy ani nestačíte sledovat všechny ty jejich klamné výpady, úhybné manévry a stínové útoky. Album přineslo kapele několik hitů, jako např. skladby "Suite-Pee, Know, Sugar, Spiders, War" a řadu dalších. Závěr desky už přece jen trochu ztrácí dech, ale i tak je to ohromující debut, jaký se hned tak nevidí.

 

Toxicity


AMERICAN RECORDING/COLUMBIA/SONY 44:08
Studio: Cello Studios, Hollywood
Produkce: Rick Rubin + Daron Malakian
Mix: Andy Wallace
Seznam skladeb: Prison Song, Needles, Deer Dance, Jet Pilot, X, Chop Suey!, Bounce, Forest, ATWA, Science, Shimmy, Toxicity, Psycho, Aerials
Rok vydání: 2001

SPARKS přežraní stereoidy, NO MEANS NO s dynamitem v trenýrkách, sbor bulharských balalajek po elektrošocích. Tak nějak by se snad dalo charakterizovat album "Toxicity", které je ještě extrémnější, než by jste čekali. Sklad munice, který někdo omylem odpálil a jenž srovnal se zemí nejbližší velkoměsto. Zcela nepředvídatelná nukleární střela, jejíž dráhu letu by nevypočítal ani starý brach Albert (Einstein). Vysoce organizovaný chaos, který způsobí poplach ve vašem imunitním systému. Vše je v permanentním pohybu, v jiskřivém a vířícím výru barev, rytmů, tónů a náhlých melodických výpadů, jenž se točí kolem vaší lebky s děsivou rychlostí. Jednou jste dole, pak zase nahoře, jako párek pářících se klokanů. Neustávající bubnová palba ze všech hlavní, při které nábojnice ani nestačí dopadnout na zem. SOAD jsou chirurgicky přesní, ďábelsky obratní, prudce kreativní a pekelně nasraní. Znáte nějakou lepší kombinaci? Ze SPARKS si vzali tu jejich groteskní vizi operetních árií, od NO MEANS NO precizní punkovou řežbu a od svých arménských předků touhu po boji a živočišnou touhu užívat života plnými doušky. Zpěvák Serj Tankian se pohybuje s lehkostí primabaleríny od kabaretní fistule, přes emocionální hřmění až po death metalové chroptění a kapela za ním pálí jednu vysoce strukturovanou vypalovačku za druhou. Buďte si jisti, že tímto albem z vás SOAD vymlátí každou pochybnost.

 

Chop Suey


bootleg 52:28
Nahráno živě na festivalu Lowlands v Holandsku, v 25. srpna 2001
Seznam skladeb: Drugs Intro, Suite Pee, Jet Pilot, Prison Song, Know, Needles, Suggestions, Teachnical Problems, Improvisation, Psycho, Chop Suey, Science, Aerials, Goodbye Blue Sky, War, Sugar, Soil, Bounce
Rok vydání: 2001

Zvuková kvalita tohoto záznamu není nijak závratná a má spíše informativní charakter a pro někoho snad i sběratelskou hodnotu. Playlist tvoří skladby z prvních dvou studiových alb s důrazem na tehdy aktuální "Toxicity" a jedna poněkud nedbalá cover verze písně "Goodbye Blue Sky" od PINK FLOYD. Kapela se nezdá být tak perfektně zaostřená a precizní jako na studiových deskách, ale to při zmiňované kvalitě záznamu nelze objektivně posoudit. Není to však ani podstatné. Důležitě je zjištění, že dokáží bez větších problémů zahrát své skladby přesvědčivě i na živo a že Serj Tankian je za každých okolností vokálně suverénní, intonačně bezchybný a že jeho zásoba energie je zdá se bezedná.

 

Steal This Album


AMERICAN RECORDING/COLUMBIA/SONY 43:33
Produkce: Rick Rubin + Daron Malakian
Mix: Andy Wallace
Seznam skladeb: Chic´n´Stu, Innervision, Bubbles, Boom!, Nuguns, A.D.D., Mr. Jack, I-E-A-I-A-I-O, 36, Pictures, Highway Song, F**k The system, Ego Brain, Thetawaves, Roulette, Streamline
Rok vydání: 2002

"Steal This Album" tvoří dosud nevydané nahrávky z let 1995-2001 a skladby jako "Innervision", "Fuck The System", "Pictures", "Boom" a nebo "American Dream" se měly objevit původně na "Toxicity", ale nakonec byly vyřazeny. Akustickou věc "Roulette" začal zase Malakian psát už zhruba před 7 nebo 8 lety. Přestože se tedy jedná o jakési hudební popelky, odložené, rozpracované a nebo nedokončené věci, nečekejte žádné oschlé drobky od stolu. Od prvních vteřin se do vás zakousne divoká a hyperdynamická mašina, sršící energií a entusiasmem. Rozpoutaná smršť tvrdých kytarových riffů, zuřivých rytmických breaků a krkolomných rytmických i harmonických změn vás připlácne na zeď a omlátí s vámi omítku až na cihlu. Nechybí moment překvapení, hudba je plná neobvyklých harmonií a zvukových detailů. Zběsilý rej prudkých výpadů, nečekaných vývrtek a vybuchující gejzíry hudební kreativity vás donutí mlátit hlavou o podlahu a přitom si šťastně pobrukovat melodii, valící se vaším obývákem. Ďábelsky precizní a přesto živočišné, k prasknutí nabité emocemi a spalující vášní. Pěvecký rejstřík Serj Tankiana je až obludně široký. Pohybuje se od extravagantního kokrhání, přes naléhavý a emocemi přetékající vokál, až po divoký ryk avarských nájezdníků, pomazaných krví svých nepřátel. Nemá skutečně význam zabývat se jednotlivými písněmi, protože VŠECHNY do jedné jsou prostě skvělé a stojí za pozornost. Vypadá to, že studnice jejich hudební inspirace a kreativity je bezedná a že SOAD mohou s klidem vydávat jedno album za druhým a my budeme mít stále nad čím žasnout a nevěřícně kroutit hlavami. SOAD jsou jedněmi z mála, kteří stanovují vlastní pravidla a vytyčují nové hranice, pokud v jejich případě vůbec nějaké existují. Po poslechu jejich hudby se vždy cítím naplněn, obohacen a obdarován. Jestliže TOTO má být v jejich kontextu řekněme B kvalita, tak jaká proboha bude jejich nová deska!? Neodvažuji se ani pomyslet.

 

SERART


Serart
COLUMBIA/SONY 44:05
Produkce: Serj Tankian and Arto
Seznam skladeb: Intro, Cinema, Devil´s Wedding, The Walking Xperiment, Black Melon, Metal Shock, Save The Blonde, Love In The Peace, Leave Melody Counting Fear, Gee-Tar, Claustrophobia, Narina, Zumba, Facing The Plastic, If You Can Catch Me, I Don´t Want To Go Back Empty Handed
Rok vydání: 2003

Vedlejší projekt zpěváka SOAD Serj Tankiana, ve kterém spojil své síly s avantgardním multi instrumentalistou a folkovým zpěvákem Arto Tuncem Boyaciyanem. Výsledkem je pestrá hudební mozaika lidové hudby, folku, ethna, jungle, drum´n´bassu, trip hopu, jazzu a psychidelie. Převažuje bohatá rytmika složená převážně z různých perkusí, nad nimiž se klene cizokrajná látka, utkaná ze zvuků "živých" hudebních nástrojů, stejně jako elektroniky, rozličných samplů, konkrétních zvuků apod. Serj Tankian se ale tady drží na můj vkus až příliš při zemi a ani zdaleka nevyužívá svůj hlasový potenciál a spíše svým vokálem jednotlivé skladby jen tak zlehka koloruje. Výsledek nemá s původní tvorbou SOAD pranic společného a hudebně je to spíše něco mezi ALI FARKA TOUR, FUNDAMENTAL a JABLKOŇ. Celek zní sice místy celkem zajímavě, ale není nijak převratný ani originální a nepřináší do daného hudebního stylu žádný nový a nebo stylotvorný prvek. Potenciál tohoto jinak jistě velmi zajímavého hudebního spojení tedy zůstal bohužel ne zcela naplněn.

 

Diskografie:

System Of A Down 1998
Toxicity 2001
Chop Suey bootleg live 2001
Steal This Album 2002
Mezmerize/Hypnotize 2005

 

Serj Tankian:
SERART
Serart COLUMBIA/SONY 2003

Web:
www.systemofadown.com
www.americanrecordings.com

Mytí Oken Brno   |   Lukáš Berta   |   Linky