Rock Block - rockový hudební server

ČLÁNKY


SUPERJOINT RITUAL "Tvrdost je přednost"


Phil Anselmo, jeden z nejvýraznějších frontmanů v heavy hudbě za poslední 2 dekády, kdysi prohlásil: "Opravdovej heavy metal žije v undergroundu". Zatímco se mluvilo o rozpadu PANTERY, Anselmo a Jimmy Bower, společně s Pepperem Keenanem, Kirkem Windsteinem a Rex Brownem vydali v loňském roce skvělé album DOWN II., které se výborně prodávalo a na jehož podporu odjeli úspěšné americké turné. V té samé době vyšla deska i kapele SUPERJOINT RITUAL a Anselmo si jeho vydání prosadil i přes silný odpor nahrávacích společností. Všechno ale nakonec skončilo (zřejmě zákonitě) tak trochu v chaosu. Projekt DOWN přes svůj zřetelný úspěch zkolaboval díky osobním neshodám v kapele a také neustálým konfliktům s firmou (Warner Music). SUPERJOINT zase díky tomu, že album "Use Once and Destroy" vyšlo ve stejné době jako zmiňované DOWN II. a uniklo tak do značné míry pozornosti jak hudebního tisku, tak i fanoušků a jeho nepopiratelná kvalita se jakoby ztratila ve všeobecné hudební nadprodukci. "Zažili jsme během loňského roku spoustu šílených věcí", říká Jimmy Bower. Oběma kapelám vyšly desky, obě vyjely současně na turné, navíc každej jsme měli závazky ve svých kapelách a k tomu všemu vlastních problémů až nad hlavu." Přesto se ale zdá, že Anselma a spol. tyto věci příliš nezajímají. Jeho vědomý ponor do metalového undergroundu je čím dál zřetelnější a pokračuje zdá se nezmenšeným tempem.

 

Nenávist jako pozitivní faktor

Přestože byl Phil Anselmo v průběhu 90. let s PANTEROU na vrcholu popularity, jakoby mu stále něco chybělo. Přestože se o PANTEŘE nedá říct, že by se někdy podbízela obecnému posluchačskému vkusu nebo že by byla dokonce poplatná aktuálním módním trendům, bylo zřejmé, že něco nefunguje úplně hladce. Philovi vedlejší projekty NECROPHAGIA, VIKING CROWN, CHRIST INVERSION a SOUTHERN ISOLATION se nedočkaly větší pozornosti ani nějakého uznání a tak skutečně prvním viditelnějším pokusem vymanit se z vlivu rodné kapely se stalo album "Nola" (95), které natočil pod hlavičkou projektu DOWN, společně se členy CROWBAR, CORROSION OF CONFORMITY a EYE HATE GOD. Temný, depresivní, surový metal core, jenž sklidil u fanoušků nebývalý ohlas. Na jeho pokračování si ale museli jejich příznivci počkat až do loňského roku, kdy vyšlo výše zmiňované výborné album DOWN II. Ve stejné době se ale vyklubal na svět ještě jeden rohatý rošťák, pokřtěný SUPERJOINT RITUAL. Po 2 demo nahrávkách a téměř 10 letech existence se jej podařilo přivést k životu až v roce 2002 albem "Use Once and Destroy". O co jsou DOWN zemitější a mohutnější, o to jsou SUPERJOINT RITUAL agresivnější a frustrovanější. Šlachovitý hardcore metal, plný temné zloby a neurotické zuřivosti. Útočný, nenávistný a smrtelně nebezpečný. Jejich nové album "A Lethal Dose of American Hatred" dokazuje, že se nikdy nejednalo o nějaký krátkodobý projekt, ale o plnoprávnou kapelu s vlastními démony.

 

Bratrstvo neohrožených

SUPERJOINT RITUAL je parta starých ostřílených metalových veteránů, které spojuje záliba v extrémním, syrovém a tvrdém metalu, jaký se dnes už moc nenosí. Kromě Anselma (PANTERA) ji tvoří bubeník Jimmy Bower (CORROSION OF CONFORMITY, DOWN, EYE HATE GOD - který se zde ale chopil kytary), druhý kytarista Kevin Bond (CROWBAR, CRAWLSPACE), baskytarista Hank Williams III. a bubeník Joe Fazzio (CRAWLSPACE). Vůbec první kontury SUPERJOINT se začaly rýsovat už někdy v roce 1991, kdy se o tom Anselmo začal po telefonu bavit s Bowerem. Pevnější podobu dostal ale až v roce 1993, kdy se k původnímu duu připojil rytmický tandem Hank Williams III. a Joe Fazzio. "Hanka znám už od doby, kdy byl ještě malej kluk", vzpomíná Anselmo. Měl tehdy kapelu co zněla jako HELMET a o něco později začal hrát s Joe Fazziem. Ten se zase znal s Billy Gibbonsem (ZZ TOP) a tak se nějak ty jejich cesty zkřížily. My jsme tehdy s Joem tak trochu jamovali a on prej, jestli by v SUPERJOINT nemohl hrát Hank na basu. A on to umí? Já na to. No tak proč ne. Pak jsme ještě přibrali Kevina Bonda na kytaru, který mě zastupuje, když jedeme na turné. Na studiové desce jsou sice všechny kytarové party moje, ale na "živo" nejsem schopen dělat oboje zároveň. Naše hudba je příliš násilná a mocná na to, abych mohl stát na pódiu, zpívat a přitom ještě hrát na kytaru." To mohu potvrdit, stačí se jen podívat na DVD "SUPERJOINT RITUAL - Live In Dallas, Tx 2002" a hned vám bude všechno jasné. Anselmo vypadá na konci vystoupení jako vyždímanej hadr, přes který se přehnala armáda nadržených školaček.

 

Staré kořeny, čerstvé plody

Hudební východiska SUPERJOINT RITUAL jsou podle samotných členů zcela zřejmá. Old school hard core 80. let, reprezentovaný především BLACK FLAG, D.R.I. rannými CORROSION OF CONFORMITY, ale také třeba MINOR THREAT, CELTIC FROST a dokonce i VOIVOD. Přidejte k tomu intenzitu ranných ANTHRAX, SLAYER a nebo PANTERY a máte to doma. "Náš zvuk není ničím novým", říká Bower. Je to starej thrash metal konce 80. let, říznutej old school hardcorem a okořeněnej duchem New Orleansu. Pokud tady nějakej čas žiješ, postřehneš u všech místních kapel jeden základní prvek, který jakoby všechny nakazil. Je to takovej "New Orleans groove". Tohle město je plný lidí, kteří se pohybují životem směrem dolů a nebo už dole jsou. My jsme jedni z nich." Název prvního alba "Use Once and Destroy" (Po použití znič) pochází z nápisu na injekční stříkačce a dokonale vystihuje jeho obsah. "Pro nás to byla jen metafora", ušklíbá se sice Bower, ale když si to album pustíte, všechno je až příliš skutečné, žádné zkurvené metafory. Reálný život ulice, s jeho neúprosnou maskou lhostejné krutosti a bezcitné škodolibosti. Skladby vznikaly v průběhu let 2000-2002 a je to ten netvrdší metal core, jaký dnes můžete dostat. "Jedna z prvních písniček co jsme napsali, byla "Fuck Your Enemy", vzpomíná Bower, a je typickým příkladem práce SUPERJOINT. Základ tvoří ranný hard core 80. let, s drsnými thrash metalovými riffy. Napsali jsme ji společně s Philem. Netuším sice, o čem ten text je (asi bych se měl zeptat Phila), ale je to jeho způsob vyjadřování a to já naprosto respektuju." Texty SUPERJOINT jsou o poznání spustlejší, neřestnější, abstraktnější a víc depresivnější, než texty DOWN a PANTERA, takže myslím nemůže být ani řeči o nějakém mainstreamovém použití. Původně chtěl Anselmo vydat toto album u malého labelu House Core, ale protože ostatní měli nějaké námitky, nakonec vyšlo u Sanctuary Records, kteří kapele tak jako tak nabídli nejlepší podmínky. "U Sanctuary jsme fakt spokojený", pochvaluje si spolupráci Anselmo. Máme s nima smlouvu na 3 alba. Jsou to výborní lidi, kteří za náma stojí, což je perfektní. Bylo sice pár problémů kolem vydání prvního alba SUPERJOINT, které kolidovalo s DOWN II., ale můžete si být jistí, že podruhý se to už nestane." Způsob, jakým se členové SUPERJOINT vrhají do hudby, je prostě neuvěřitelný a vzbuzuje téměř strach a jisté obavy. Sledovat tuto kapelu na jevišti je, jako se dívat na něčí sebevraždu. Jako by to měl být jejich poslední koncert v životě. Jakoby se jim pod nohama měla kdykoliv otevřít Země a pohltit všechny, včetně rozdivočelých fanoušků. "Jo, někdy je to na našich show fakt hustý", směje se Bower. Na naše koncerty chodí fanoušci PANTERY, EYE HATE GOD, DOWN a to jsou pěkně násilný a prudký týpci. Posledně v "Harpo´s" v Detroitu to bylo opravdu hustý. Totálně zvrácený a absolutně chorý...to milujeme!!"


Kill Kill Kill Kill...

Nové album "A Lethal Dose of American Hatred" pokračuje přesně v intencích jejich stylu. Tvrdá, nekompromisní řežba, plná hard corových temp, metalových riffů, agresivního vokálu a zuřivého tempa. "Na počátku nahrávání jsme měli hotových jen asi 4 nebo 5 skladeb, takže jsme museli napsat další, což ale nebyl vůbec žádný problém. Stejně jako první desku jsme i tuto nahrávali u Phila doma v Lair, v jeho stodole za domem a úplně ji během nahrávání zlikvidovali," uculuje se Bower. Makali jsme na ní celý 2 měsíce a je to kolektivní dílo." Desku opět produkoval bývalý člen UGLY KID JOE - Dave Fortman (SOILENT GREEN, EYE HATE GOD, SUPLEX). "Dave je skvělej člověk", říká Bower, je jako člen kapely. Je ohromně kreativní. Je to neskutečnej bubeník, neskutečnej kytarista a neskutečnej producent. Je opravdu dobrej v tom, že nějak vytuší, co kapela opravdu potřebuje a potom jí to dodá. Rozhodně to není chlápek, co by vám něco vnucoval."

"Dnešní heavy scéna je fakt trochu zvláštní", říká Anselmo. Hitparády vedou KORN a LINKIN PARK a s tím my nechceme mít nic společnýho. My chceme psát tvrdý písně! A taky rozhodně nechceme míchat DOWN a SUPERJOINT RITUAL. DOWN je kapela, která ničí sebe sama, ale která zároveň lidi povzbuzuje. SUPERJOINT naopak lidi rozmázne jako hmyz, ale pro nás je to něco jako psychoterapie. Je to náš prostředek, jak se vypořádat se špatnejma věcma, s násilím, s depresema a našimi vnitřními démony".
OK. Chtěl bys Phile na závěr něco vzkázat vašim fanouškům?
"Jo. Hail SATAN!"

 

Diskografie:


Use Once and Destroy Sanctuary 2002
A Lethal Dose of American Hatred Sanctuary 2003

www.superjointritual.com

Mytí Oken Brno   |   Lukáš Berta   |   Linky