Rock Block - rockový hudební server

ČLÁNKY


TREPONEM PAL - Industriálně-metalová pandemie


V době, kdy TREPONEM PAL zahájili svou hudební pouť, byl žánr který jim učaroval  dobovým hudebním tiskem téměř dokonale ignorován. Těch pár kapel co se mu věnovalo bylo sice po umělecké stránce většinou vysoce ceněno, ale zajímal se o ně jen úzký okruh hudebních fanoušků. Celá scéna (pokud se o něčem takovém dalo vůbec mluvit) byla totální hudební underground, což bylo vlastně dobře, protože se tak jednotlivé soubory mohly nerušeně rozvíjet a soustředit se pouze na svou hudbu a nikoliv na donquichotské souboje s omezenými úředníky v gramofirmách. Polský label METAL MIND v současnosti vydává v reedici ROADRUNNER exkluzivní box set se všemi studiovými alby TREPONEM PAL vydanými u této firmy, včetně obsáhlého bookletu, bonusového „živého“ alba a DVD se dvěma klipy a několika koncertními záznamy. Pojďme si tedy společně připomenout kapelu, která svou hudbou předběhla svou dobu a která i díky současnému vývoji metalové hudby zní pořád velmi aktuálně.

 

 

„Intro“
Koncem 90. let se začala situace na hudební scéně pomalu měnit. Post industriální kapely začaly do své hudby postupně začleňovat i jiné hudební žánry, díky čemuž dokázaly oslovit výrazně širší posluchačskou obec než dřív. Zájem o takové kapely rychle rostl a díky tomu je začaly brát na vědomí jak hudební periodika, tak i gramofirmy. Dalším z kladných aspektů, který pomohl na konci 80. let celou scénu významným způsobem nakopnout, byl bouřlivý rozvoj EBM (Electronic Body Music). U samého zrodu tehdy stála agilní vydavatelská firma WAX TRAX usazená v Chicagu, u níž vycházel skoro každý, kdo chtěl v této oblasti něco znamenat. FRONT LINE ASSEMBLY, KMFDM, YOUNG GODS, FRONT 242 a spousta dalších, v čele s vlajkovou lodí celého žánru, jež plula pod praporem MINISTRY. Jejich album „The Land Of Rape and Honey“ z roku 1988 se stalo přelomovým pro celý styl a prorazilo cestu do širšího posluchačské povědomí. Také pro TREPONEM PAL se stala tato nahrávka hlavní hybnou silou, podobně jako hudba SWANS, TEST DEPARTMENT, GODFLESH, PRONG a YOUNG GODS, stejně jako inspirace hard core a thrash metalovou scénou.

 

„Nástup epidemie“
TREPONEM PAL (pojmenovaní podle bakterie Treponema pallium způsobující syfilis) vznikli v roce 1986 v Paříži a u jejich zrodu stál zpěvák Marco Neves. „Založili jsme kapelu v roce 1986 a asi rok tvrdě zkoušeli“, vzpomíná Marco. Primární sestavu TREPONEM PAL v té době tvořil Marco Neves zpěv, Michael Bassin kytara, David Lebrun bicí a Alain Fornasari basa. V tomto složení natočili první demo a odehráli doma v Paříži společně s YOUNG GODS a SWANS několik koncertů. „Hrajeme pro různé publikum a s různými kapelami. Kromě SWANS a YOUNG GODS jsme vystupovali také např. s CORONER, KREATOR a nebo PSYCHIC TV. Původně jsme byli hodně industriální, ale později jsme začali používat dvě kytary a náš zvuk se změnil. Laurent B. je hodně hardcorovej kytarista který má silný smysl pro rytmus a výborně tak doplňuje Michelovu inovativnější techniku“. TREPONEM PAL pak odjeli do Anglie, kde natočili debutové EP „Envoyé“ a krátce na to vydali své první celé album, nazvané jednoduše „Treponem Pal“. To se psal rok 1989 a deska vyšla u téměř neznámé firmy ROADRACER, která zanedlouho změnila svůj název na ROADRUNNER. Album produkoval jejich přítel Franz Treichler  z YOUNG GODS a bylo v mnoha ohledech natolik kontroverzní, že byl jeho prodej v mnoha obchodech ve Francii  zakázán. „V naší hudbě je hodně násilí, což některým lidem vadí. Chceme tím ale jen vyvolat reakci a horší než mít desku zakázanou by bylo, kdyby ji lidi ignorovali“, komentuje celou  situaci Neves. Jedním z aspektů tohoto odmítavého postoje byly jejich texty, v nichž se prolínaly temné existenciální vize s neobvyklými sexuálními praktikami.„Myslím, že sex je důležitou součástí života, možná tak z padesáti procent“, říká Neves. „Když v našich textech mluvíme o sexu, nejsme obscénní jako některé jiné kapely. Jsme jen upřímní. Například skladba „In-Out“ je sice o znásilnění, ale my nemluvíme o chuti znásilňovat, ani si z toho neděláme legraci, jen chceme posluchači  zprostředkovat ten pocit a poukázat na to, že je to špatný. Skladba „Soft Mouth Vagina“ je zase o chvílích těsně před tím, než se začneš milovat s dívkou. Hodně lidí tvrdí, že je to vůbec nejlepší část z celého aktu“. Jako rašple drsný Marcův vokál monotónně deklamuje chmurné texty, pod nimiž si pomalu razí cestu vpřed těžkopádné bicí, spolu s brutálně zboostrovanou basou a skřípající kytarou, která rozkrájí váš mozek líp než acetylenový hořák. Občas se sice odhodlají i k rychlejšímu posunu vpřed, ale je to takový neobratný, potácivý pohyb věčně ožralého pobudy, který se zoufale snaží dohonit včerejší kocovinu. TREPONEM PAL se na svém debutu chovají jako někdo, kdo už nemá věci pod kontrolou. Nemají žádné slitování a je jasné, že jejich hudbu neživý láska, ale nenávist a že jejich cílem není něco budovat, ale ničit. Zní jako tlupa ztracenců, kteří se zvrácenou rozkoší sledují, jak jejich vlastní životy kloužou čím dál hlouběji do bezedné hlubiny zoufalství a beznaděje a nehodlají proti tomu hnout ani prstem.

 

„Válka ve vlastní hlavě“
Druhé album „Aggravation“ vyšlo v roce 1991 v produkci bývalého bubeníka SWANS Roli Mosimana a bez nadsázky lze říct, že se stalo jejich vrcholným dílem. Výměna rytmické sekce kapele výrazně prospěla a nový bubeník Stephen Priestly (který desku sice nabubnoval, ale s kapelou už pak dál nepokračoval) společně s basákem Stephanem Cressendem vytvářeli mnohem osobitější a pestřejší rytmické struktury, než bývalé duo. Také oba kytaristé jsou zde daleko flexibilnější než dřív a kombinují zdrcující rify s krátkými sóly, skřípajícím noise a různými zajímavými vyhrávkami, aniž by se přitom z jejich hry vytratil ten autentický, post industriální pocit chutnající po kovu. Nevesův napalmem sežehlý vokál dál spolehlivě drolí omítku ze zdi a kapela je jako celek mnohem sevřenější a dynamičtější. Jsou soustředěnější,  důraznější a ani při rychlejších skladbách neztrácejí tentokrát nic ze své kompaktnosti. Naopak právě v těchto okamžicích jakoby ještě nabrali na síle, takže dopad jejich hudby na posluchače je v takových chvílích zcela zničující. Vrcholem alba je ve středním tempu se sunoucí „Sweet Coma“ s obrovským, pravěkým kytarovým rifem a také velmi povedená cover verze skladby „Radioactivity“ od KRAFTWERK. V následujícím roce vyrazili TREPONEM PAL na turné, během kterého sdíleli společná pódia se SCORN, GODFLESH a PITCH SHIFTER. Kytarista Michel Bassin si zahrál na putovním festivalu Lollapalooza společně s MINISTRY, stejně jako vokalista Marco Neves, který během jejich setu vystupoval jako host. „Byla to pro nás skvělá zkušenost“, vzpomíná Neves. „Hrát každý den s MINISTRY pro 30 000 fanoušků bylo něco neskutečného, ale zjistil jsem, že mě víc vyhovuje hrát pro 500 lidí někde v klubu, kde můžu líp cítit tu vzájemnou energii“. Atmosféru samostatného turné TREPONEM PAL pak dokumentuje již výše zmiňované „live“ album s výmluvným názvem „Live In Europe 1992“, na kterém naleznete skladby z prvních dvou desek, plus dvě novinky z chystané třetího alba, konkrétně skladby „Sometimes“ a „Full Moon“. Jednotlivé lokace zde nejsou nijak blíže specifikovány a také zvuková kvalita nahrávky není nijak závratná a tak se to dá brát spíš jako cenný dokument doby a doklad toho, jak přesvědčiví (a zničující) na živo tehdy TREPONEM PAL byli.

 

„Vrchol a pád“
V roce 1993 nahráli TREPONEM PAL opět za producentské pomoci Franze Treichlera výbornou třetí studiovou desku „Excess & Overdrive“, která mimo jiné obsahovala klubový mega hit „Pushing You Too Far“. Album s novým basákem Amadeu Sallem a kytaristou Alainem Fornasarim zdobí pečlivější a také nápaditější aranžmá, dokonce se tu a tam objeví i nesmělé náznaky melodií. TREPONEM PAL jde tentokrát víc o atmosféru a snaží se lépe využívat vlastní hráčský potenciál, přesto stále zůstávají hodně drsnou, industriálně-metalovou mlátičkou.Opravdu velmi dobrá deska, na které mi osobně jen trochu vadí až příliš zřejmý Treichlerův producentský rukopis, který v některých skladbách posouvá TREPONEM PAL až nepříjemně blízko ke zvuku YOUNG GODS. Mám rád obě kapely, takže s tím zas takový problém nemám, jen si myslím, že TREPONEM PAL byli natolik svébytnou a originální formací, která takovou „pomoc“ rozhodně nepotřebovala. Tuto tendenci reprezentuje např. hned úvodní skladba „Out Of Reach“, staré časy zase připomene temná mantra „Excess & Overdrive“a takovým hybridem mezi „starým“ a „novým“ přístupem je skladba „For Progress“, s podmanivě pulzujícím rytmem a kytarami evokujícími zvuk poplašné sirény, výborná je též destruktivní energií natlakovaná „Full Moon“. Jako jediná deska z této reedice obsahuje i bonusové skladby, v podobě tanečně-industriálních remixů, které zní opravdu velmi zajímavě. Závěrečný disk tohoto boxu nazvaného „Furytales“ pak tvoří již zmiňované DVD, na němž najdete dva klipy ke skladbám „Pushing You Too Far“ a „Excess & Overdrive“ a šest koncertních záznamů z let 1988-1993. Jde většinou o amatérsky pořízené záběry v dosti rozdílné zvukové i obrazové kvalitě a stejně jako v případě „live“ desky slouží spíš jejich fanouškům coby zajímavý dokument. Po vydání alba „Excess & Overdrive“ následoval odchod od ROADRUNNER a v roce  1996 podpis smlouvy s velkým vydavatelstvím MERCURY/POLYGRAM. Změnila se i sestava, do kapely přišel nový baskytarista Goran Juresic a klávesák Didier Breard. TREPONEM PAL pak v tomto složení a produkci Saschi Konietzka z KMFDM nahráli své nejslabší album „Higher“. Deska se točila ve studiu Bad Animals Studio v Seattlu, což bylo místo, kde vznikly nejlepší nahrávky SOUNDGARDEN a nebo PEARL JAM, ovšem TREPONEM PAL ani toto „spirituální“ místo nijak zvlášť nepomohlo. Album má uhlazenější zvuk i aranžmá, více se prosazuje elektronika a dokonce se objevily vlivy dub a reggae. Ta tam je drsná industriální atmosféra a temné, apokalyptické  vize v textech. Jakoby se TREPONEM PAL rozhodli vychovat ze své bývalé, anarcho industriální tlupy o něco civilizovanější a společensky přijatelnější životní formu, což jak jistě chápete nemohlo fungovat. Z dřívější průmyslově - metalické intenzity tak zbyla jen vyprázdněná forma a desku nezachránila ani cover verze disco hitu „Funkytown“. To byly první symptomy blížícího se konce, TREPONEM PAL se ještě v roce 1998 zmohli na vydání EP „Panorama“, jež obsahovalo remixy z desky „Higher“, definitivní rozpad pak přišel z kraje roku 1999.

 

„Návrat bestie“
Po rozpadu TREPONEM PAL založil zpěvák Marco Neves novou formaci s názvem ELEPHANT SYSTEM, s níž natočil jediné album v produkci Adriana Sherwooda (COLDCUT, DEPECHE MODE, PRIMAL SCREAM, SINEAD O CONNOR, SKINNY PUPPY a mnoho dalších). Deska reflektuje Nevesovu dlouhodobou fascinaci jamajskou, ale i evropskou lidovou hudbou, stejně jako industrializovaným punkem a dub reggae. V roce 2006 se Marco Neves a Didier Breard pokusili znovu oživit původní ideu TREPONEM PAL. Společně s kytaristou Frankem Tomsem natočili pracovní demo, po jehož dokončení však Frank odešel. V lednu 2007 ale Marco s Didierem nakonec přece jen odstartovali novou kapelu ve složení: Polak kytara, Bud baskytara, Marto bicí, Dread Fred kytara a pochopitelně Marco zpěv a Didier samply. Na připravovaném albu se navíc aktivně podílel famózní bubeník Ted Parsons (ex SWANS, PRONG, JESU) a baskytarista Paul Raven (MINISTRY, PRONG, KILLING JOKE). Bohužel během natáčení jež probíhalo ve Studio des Forces Motrices v Ženevě došlo k nečekané tragédii. V sobotu 20. října náhle zemřel na srdeční zástavu Paul Raven. TREPONEM PAL ihned přerušili natáčení a na MySpace pověsili velmi emotivní nekrolog. Nad dokončením alba se tak vznáší otazník, TREPONEM PAL jsou však přesto připraveni vyrazit v létě na turné a rádi by se představili rockovému publiku na vybraných evropských festivalech. Můžeme jen doufat, že je budeme moci přivítat i u nás.

 

Diskografie:

Treponem Pal 1989
Aggravation 1991
Live In Europe 1992
Excess & Overdrive 1993
Higher 1996

 

Mytí Oken Brno   |   Lukáš Berta   |   Linky